Works at dotMobi Lives in Dublin, Ireland Jablonec nad Nisou - Pardubice - Prague, Czech Republic

Hugo & Nebula

List of joint winners of the Hugo and Nebula awards...

Mission status: 21 out of 23 :)

Přehled bláznivé mise přečíst všechny knihy, které obdržely jak cenu Hugo, tak i cenu Nebula (a nejlépe v angličtině, samozřejmě). Více viz článek z našeho irského blogu - Hugo, Nebula, Pulitzer, Booker a další ;)

Knihy, které mám přečtené již z dřívějška, bych rád přečetl ještě jednou. Jedná se o Dune, Rendezvous with Rama, Gateway, The Fountains of Paradise, Neuromancer, Ender's Game, Speaker for the Dead a American Gods.

Toto samozřejmě zdaleka není seznam všechn knih, co jsem kdy četl, to by bylo na dlouho ;)

P.S.: Během tvorby této sekce jsem zjistil jak nádherné existuji varianty knižních obalů a jaké neskutečné množství jich je. Trošku se začínám bát toho, aby to nepřerostlo v novou zálibu, uff.

Dune by Frank Herbert

Status: dočteno březen 2011 (en)

Oceněno: 1966/1965

I když jsem Dune četl již dříve v češtině, tak z jejího anglického originálu jsem měl vcelku respekt. Přeci jenom to je přes 500 stránek a to není málo. Respekt byl celkem oprávněný, dalo mi to pěknou fušku, ale dá se to! Jen mě trošku mrzí, že než jsem zvládnul dočíst celou knížku, tak se mi z části vytratili z hlavy první dojmy.

Super knížka, plná plánů v plánů v plánech ;) Začatek obsahuje 'klasický' elitní výcvik (naštěstí ne moc zdlouhavý) a určité předurčení osudu hlavní postavy, ke kterému se pak přes celou knížku propracováváme.

Deep in the human unconscious is a pervasive need for a logical universe that makes sense. But the real universe is always one step beyond logic.

Nejvíc jsem si asi užíval dialogy (a myšlenkové pochody) postav s návazností na jejich 'úsporné' jednání. A co je mojí knižní slabostí, hlavní postavy se vždy snažily jednat/chovat zásadově a i když věděly, že to nebude mít dobrý konec, držely se svých hodnot a šli si za svým cílem.

The safe course leads ever downward into stagnation.

přečteno

The Left Hand of Darkness by Ursula K. Le Guin

Status: dočteno květen 2010 (en)

Oceněno: 1970/1969

Tak ač jsem se na tuto knížku docela těšil, trvalo mi celkem dlouho se do ní tzv. dostat. Nejhorší a ne moc zajimavý byl začatek, skrz který jsem se prokousával snad celý měsíc.

V návaznosti nejen na The Forewar War si říkám, že dobrou sci-fi knížku dělá i zajímavý politický, společenský či sociální model. V tomto případě hlavně společenský. Dalo by se říci genderově myšlenková výprava do nehostiného světa pouze s jedním hermafroditním pohlavím.

Jsem docela zvědavý na další knížku, Ringworld, která určitým zpusobem slibuje podobné prostředí: cesta napříč nehostinou oblastí cízí planety. Nechme se překvapit ;)

We lay in the tent for three days while the blizzard yelled at us, a three-day-long, wordless, hateful yell from the unbreathing lungs. "It'll drive me to screaming back," I said to Estraven in mindspeech, and he, with the hesitant formality that marked his rapport: "No use. It will not listen."

přečteno

Ringworld by Larry Niven

Status: dočteno červen 2010 (en)

Oceněno: 1971/1970

Wow, myšlenka vyšlechtit člověka co má štestí mě ještě nenapadla, ale rozhodně pobavila. Neměl jsem žádný problém dostat se do děje a sledovat příběh hlavních postav. Teela Brown je od teď moje nová hrdinka!

Originální, dobrodružné, místy vtipné, lehce se čte...

Co mě zaujalo je prolínání nápadů s dalšímy sci-fi tituly z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Jeden ("rozežrání" umělé hmoty), co byl více rozvinut v knížce Kmen Andromeda (1969) a druhý (umělý "dutý" svět), který teprve bude použit v knize Setkání s Rámou (1973).

přečteno

The Gods Themselves by Isaac Asimov

Status: dočteno červenec 2016 (en)

Oceněno: 1973/1972

Nejvíc se mi líbila prostřední část z paralelního vesmíru, i když bylo ze začátku težké si zvyknout. I přes velkou rozdílnost bytostí jsou zde mnohé společenské paralely a předsudky z doby ve které byla kniha napsána.

...you can’t just move backward. You can't push the chicken back into the egg, wine back into the grape, the boy back into the womb. If you want the baby to let go of your watch, you don't just try to explain that he ought to do it—you offer him something he would rather have.

Dále vědci nejsou tak zidealizovaní, jako v přechozích knížkách od Asimova, a mají vlastní traumata, vlastní sobecké cíle, a to i v rámci rozdělení Země vs. Měsíc.

přečteno

Rendezvous with Rama by Arthur C. Clarke

Status: dočteno leden 2012 (en)

Oceněno: 1974/1973

Jedna z mých prvních sci-fi knížek co jsem kdy četl (spolu s Kmenem Andromeda
a trilogií Kapitán Nemo od J. M. Trosky).

I přesto, že se v knížce nestane nic extrémního má knížka super dynamiku a je vidět že autor opravdu přemýšlel nad spoustou věcí a jejich praktickým účelem, než je v knížce použil. Člověka holt baví, spolu s posádkou Endeavour, oběvovat neznámý svět Rámy...

přečteno

The Dispossessed by Ursula K. Le Guin

Status: dočteno září 2010 (en)

Oceněno: 1975/1974

Mnohem čtivější než The Left Hand of Darkness a to i přesto, že se děj odehrává ve stejném vesmíru.

Ideologický střet dvou světů (planet). Jedna kapitalistická alá Země s dlouhou historií, druhá relativně nedávno osídlena s uměle vytvořeným tzv. anarchisticko sociálním "zřízením" a rovnoprávností mezi pohlavími.

Byl zde použit podobný sled kapitol jako v Gateway. Hlavní dějová linie se rozdělí na dvě půlky. V sudých kapitolách sledujete první část příběhu a v lichých druhou část příběhu.

přečteno

The Forever War by Joe Haldeman

Status: dočteno prosinec 2009 (en)

Oceněno: 1976/1975

Ze začátku mi tato knížka trošku připomínala Ender's Game (nebo naopak?). Výcvik pro boj s neznámou rasou (kde existuje jakási komunikační bariéra), speciální vycviková základna umístěná mimo Zemi...

Hvězdné lety zde pro cestující trvají podstatně méně, než kolik ve skutečnosti uplyne času na Zemi. Díky tomu může hlavní postava zkratkovitě sledovat (v rámci svých návratů) jak se postupně vyvíjí lidská společnost. Což je spíše okrajová linie celého příběho, ale to je to co mě zaujalo. Respektive to, jak řešili na Zemi populační explozi.

Postupně dle čísla návratu:

  1. Vlády se snaží "podporovat" homosexualitu jako určitý způsob kontroly porodnosti. Jedna třetina obyvatelstva Evropy a Ameriky je homosexuální.
  2. Heterosexualita je brána jako odchylka, kterou ale není problém "vyléčit". Kontrola porodnosti je skoro úplná, oplodňování probíhá uměle - výběr DNA není na jednotlivcích. V rámci vyrešení "rasistických otázek", se během dvou generací podaří obměnit populaci tak, že většina lidí vypadá jako Polynézané.
  3. Nechci prozrazovat vše, přečtěte si knížku ;)
přečteno

Gateway by Frederik Pohl

Status: dočteno srpen 2010 (en)

Oceněno: 1978/1977

Zajímavé jak skoro celá knížka připravuje čtenáře na konec svého příběhu. Už od začátku je jasně dané, že hlavní hrdina (mno, spíše hlavní postava) ke šteští přišel úplnou náhodou, a tak čekáte a čekáte a kroutíte nad příběhem hlavu. Robinette (Bob) Broadhead je ne moc sympatická postava (možná o to reálnější) a životem se spíše plácá a neví co od něj čekat, než aby dělal něco rozumného.

O trošku více se mi knížka líbila, když jsem jí četl za mlada ;) Naprosto ideální věk, kdy člověk mnohdy neví co chce a o to bližší je mu pak příběh. Přesto mě dostala i napodruhé ;)

Heechee!

přečteno

Dreamsnake by Vonda McIntyre

Status: dočteno srpen 2016 (en)

Oceněno: 1979/1978

Odpočinková knížka, aspoň by se tak zdálo z pohledu dnešní doby. Svět vyznívá jako vytvořený narychlo a člověk dumá nad tím, jak to tam vše může takto fungovat. Což může být důsledek rožšíření první kapitoly (původní povídka).

"They said everything outside killed, so I thought nothing did."

Opět je ale zajímavé se zamyslet nad dobou, kdy byla knížka napsána a kým. Mnoho oceňených autorek sci-fi v té době nebylo, a o moho věcech se nespalo (zneužívání dětí). Též hlavní ženská (rozumná) a mužská (neheroická) postava jsou atypické. Jediné co mi připadlo typické z oné doby je opakující se motiv polygamního způsobu života (Robert A. Heinlein, Ursula K. Le Guin, ...).

Mimochodem, v knížce je jedna postava, u které za celou dobu není zmíňeno ani naznačeno pohlaví (což je autorčin protest proti tehdejším pravidlům psaní).

přečteno

The Fountains of Paradise by Arthur C. Clarke

Status: dočteno prosinec 2013 (en)

Oceněno: 1980/1979

Výborná knížka, jedna z prvních sci-fi co jsem četl (po Setkání s Rámou a Kmeni Andromeda). Arthur C. Clarke opět nezklamal, z knížky čiší jeho technické znalosti a snaha přemýšlet o problémech přes dva "tahy" dopředu.

Přes to vše má knížka malý potenciál pro opakované čtení. Trvalo mi až neúměrně dlouho se fontánama prokousat až do konce. Mohlo to být i angličtinou, která obsahovala nemálo technických termínů a událostí, které nemusí být všem známe (například velice zajímavé zřícení Tacoma Narrows Bridge, který je teď známý i jako Galloping Gertie).

"And don't forget the Pyramids."

The Sheik laughed. "What did you call them? The best investment in the history of mankind?"
"Precisely. Still paying tourist dividends after four thousand years."

přečteno

Startide Rising by David Brin

Status: dočteno listopad 2016 (en)

Oceněno: 1984/1983

Druhá kniha v rámci Uplift Storm trilogie, první se jmenuje Sundiver, kterou jsem musel samozřejmě přečíst jako první... aneb to by mě nedalo, začít duhým dílem ;)

Autor si musel dát hodně práce s Trinary, primitivnějším jazykem delfínů, kteří, mimo šimpanzů, byli vyšlechtěni a obdařeny řečí. Zároveň příběh vyznívá jako "malá" hra na pozadí eóny starého galactického světa, kde je toho ještě spousty k objevení a odkrytí v následujících knihách.

Ač se příběh četl dobře, tak jsem si více užil knihu první.

"Consider reflections from the surface of the ocean, where the air meets the water," he suggested to his pupils. "What do the reflections tell us?"

He saw puzzled expressions.

"Reflections from which side of the water, you wonder? Do I speak of the reflections felt from below the interface or from above?

"Moreover, do I mean reflections of sound, or of light?"

přečteno

Neuromancer by William Gibson

Status: dočteno duben 2017 (en)

Oceněno: 1985/1984

Spousty nových slovíček, které si bohužel už nepamatuji. Zajímavý styl psaní, náročný na představivost (z důvodu nových termínů), a super lokace. Parádní je i prezentace A.I., útočného softwaru či ICE v kyberprostoru.

Nejlepší moment nebyl samotný příběh, ale zážitek ze čtení. Dával jsem si kávu na The Green Door Market. Sedím si takto před budovou u stolečku když si se mnou začne povídeat člověk co zda prodává výborný chleba (kupuji ho každý týden). Všiml si sám co čtu a hned začal jak je z dnešní doby vtipné, že dřív měli za uchem čtyri megabajty ;)

Cyberspace. A consensual hallucination experienced daily by billions of legitimate operators, in every nation, by children being taught mathematical concepts...

přečteno

Ender's Game by Orson Scott Card

Status: dočteno září 2009 (cz)

Oceněno: 1986/1985

Do této knížky jsem se pustil jako do první. Shodou náhod jsem se zrovna stavoval v ČR, tak jsem si vzal sebou do Irska české vydání. Koketuju však s myšlenkou, že si to dám ještě jednou v angličtině.

Moc se mi u této knížky (a potažmo i u pokračování, viz Speaker for the Dead) líbí její historie. Autor měl prvotně v úmyslu napsat až "druhý" díl, ale protože nosná myšlenka potřebovala delší úvod, rozhodl se počkat s druhým-původním dílem a v klidu se věnoval dílu prvnímu. To je podle mě důvod, proč je i druhý díl velice kvalitní a dosáhl stejného ocenění jako první díl.

Velice čtivá knížka se spousty okamžiklů, které mě oslovují a připadají mi originální. Jediné co mě trošku zarazilo je, že i když se autor snaží popsat chování velice inteligentních dětí, něco na tom člověku nesedí.

Docela mě překvapilo, kolik prvků má tato sci-fi společných s Harry Potterem: škola pro vyvolené (která je daleko od domova), hlavní hrdina je svým způsobem "výjimečný", uniformy, v rámci školy existuje určitá hra ve které soutěží jednotlivé třídy a je jí věnováho hodně prostoru.

přečteno

Speaker for the Dead by Orson Scott Card

Status: dočteno září 2009 (en)

Oceněno: 1987/1986

První knížka z tohoto seznamu, kterou jsem přečetl v angličtině. Líbí se mi, že nosná myšlenka, která dala vzniknout celé sérii, nemá vůbec nic společného se sci-fi či fantasy a přesto ji hezky dokresluje. Vůbec onen "mluvčí za mrtvé" má něco do sebe. Nemám k ní dalších připomínek, pokusím se však nad ní ještě zamyslet a něco připsat. Stay tuned ;)

Už vím! Je to opět něco na co jsem narazil v předmluvě. Nikdy jsem si neuvědomil jak náročné je mít v knížce více postav, které se navzájem znají - např. početná rodina. Myslel jsem si, že stačí stvořit pro každého něco jako charakter a je to. Jenže dopředu je také dobré promyslet vzájemné vztahy (obousměrně), které rostou exponenciálně s počtem. Navíc se do toho člověk nesmí zamotat a měl by se zvládnout mezi jednotlivými postavami orientovat.

přečteno

Doomsday Book by Connie Willis

Status: dočteno květen 2015 (en)

Oceněno: 1993/1992

Stylem podobné The Dispossessed, kde se též střídají dvě dějové linie, ale tentokrát, i když se odehrávají století od sebe, tak jsou souběžné. Jak středověká, tak současná linie měly obě něco do sebe.

Studentka historie cestuje zpět časem, aby mohla poznat jak se žilo dřív. Mnoho z představ a očekávání se ukázaly naivní. Dorozumět se nebylo vůbec jednoduché a tím to zdaleka nekončí.

Četlo se suprově, což byla příjemná změna po The Yiddish Policemen's Union. Dobrý nápad číst během zimy či chřipkové epidemie... dodá to čtení tu správnou atmosféru :)

The younger the women, the better her chance of producing enough heirs that one at least would survive to adulthood, even if its mother didn't.

přečteno

Forever Peace by Joe Haldeman

Status: dočteno srpen 2012 (en)

Oceněno: 1998/1998

Ač by se mohlo podle názvu zdát, že se jedná o pokračování Forever War, není tomu tak. Podobné téma jako od Roberta A. Heinleina... náprava společnosti, soldierboys... ke konci trošku překombinované.

The first one's free. If she wanted to go back to being a male, she'd have to pay. Two of the jills that Ralph liked were ex-males trying to earn enough money to buy their dicks back. What a wonderful world.

přečteno

American Gods by Neil Gaiman

Status: dočteno srpen 2017 (en)

Oceněno: 2002/2002

Naprostá radost číst. A to i přesto, že jsem knížku četl podruhé - poprvé to bylo v češtině před mnoha a mnoha lety - skoro nic jsem si z prvního čtení nepamatoval, takže mi to nezkazilu žádnou zápletku ;)

Množství různých božstev je úžasný, a během čtení mě to donutilo si o jednotlivých postavách něco dalšího dohledat. Pár příkladů: Urd/Urðr, Ostara/Ēostre a Whiskeyjack/Wisakedjak (kteréžto jméno, mimochodem, je použito i v Gardens of the Moon!).

Furthermore, it goes without saying that all of the people, living, dead, and otherwise in this story are fictional or used in a fictional context. Only the gods are real.

přečteno

Paladin of Souls by Lois McMaster Bujold

Status: dočteno duben 2018 (en)

Oceněno: 2004/2004

Podobně jako u Startide Rising, je toto druhá kniha v sérii, což mě nedalo a musel jsem začít u knihy první The Curse of Chalion. Obě knihy se četly velice dobře, ale na tu první prostě opět nedám dopustit ;)

"Time," Illvin murmured, "is where you take it. It will not linger for you."

Celkem jsem byl nadšený z přístupu k magii a božstvům. To jak božstva byla napasována na roční období a Bastard na zachování rovnováhy. To jak magie sama o sobě neexistovala a když už se někdo dostal k "moci", převálcoval by v rámci války ostatní, bez potřeby přímo zabíjet.

It felt very comfortable, cursing her god. He was a god she might always curse, and the more inventive the invective, the more He would grin. Well suited, indeed, to true Ista.

přečteno

The Yiddish Policemen's Union by Michael Chabon

Status: dočteno březen 2015 (en)

Oceněno: 2008/2007

Uff, tak to byla těžká váha. Mnoho nových pojmů, velice pomalý rozjezd. Osobně bych tuto knihu do tohoto listu nezařadil, ale co naděláte s alternativní historií?

Nové slovo: Zugzwang

"Then you know," she says, "how that wolf can run in the middle of the air. He knows how to fly, but only so long as he still thinks he's touching the ground. As soon as he looks down, and sees where he is, and understands what's going on, then he falls and smashes into the ground."

"That's how it is in a successful marriage," says the rabbi's wife.

přečteno

The Windup Girl by Paolo Bacigalupi

Status: dočteno červenec 2012 (en)

Oceněno: 2010/2009

Tato kniha mně zatím dala zabrat nejvíc ze všech dosud přečtených knih. Myslím si, že jsem pochytil autorovu hlavní "myšlenku/nápad" ohledně genetických úprav, ale vše ostatní okolo se mi zdálo celkem slabé - hlavně prvních 200 stran (což není málo). Ze seznamu knížek co získaly Huga a Nebulu, je toto pro mě spíše podprůměr.

přečteno

Blackout/All Clear by Connie Willis

Oceněno: 2011/2010

Among Others by Jo Walton

Oceněno: 2012/2011

Ancillary Justice by Ann Leckie

Status: dočteno květen 2018 (en)

Oceněno: 2014/2013

Tak za prvé, myšlenka hvězdných lodí ovládaných umělou inteligencí, která má až stovky "těl" je neprosto super a zní naprosto přirozeně. Všechna čest, hlavně převedení na papír, to muselo dát pěkně zabrat.

Za druhé, "fiktivní" použití jazyka který nezná rody, s tím, že primárně není použit mužský rod, ale ženský, je zajímavá změna (jediné co pokulhává je, že samotná A.I. by nebyla schopna rozlišit pohlaví). Připomíná mi to trochu Dreamsnake, kde u jedné z vedlejších postav není celou knihu jednoznačné pohlaví. Dále, důraz na jazyk/způsob komunikace mi připomíná pasáže z The Curse of Chalion a atmosférou, nevím proč, chvilkama The Left Hand of Darkness.

Speak and your possession of an opinion was plain, clear to anyone. Refrain from speaking and still this was proof of an opinion.

přečteno