Hugo, Nebula, Pulitzer, Booker a další ;)

Návštěva knihkupectví je pro mě poslední dobou pořádná fuška. Ne, že bych byl tak náročný čtenář, spíše mám chuť si přečíst všechno, co vypadá byť jen trochu zajímavě a v anglicky psané literatuře se moc nevyznám ;)

P. S.: stejně nerozumím tomu, proč se tím tak trápím, když mám doma takových knížek, které teprve čekají na přečtení ;)

Již několikráte jsem si v tomto ohledu vzpomněl na Česko, kde knihy musí nejdříve projít určitým sítem (o němž se dá samozřejmě v mnoha případech pochybovat, ale berme to obecně), než jsou přeloženy. Což v závěru znamená menší počet knih, přesto širší světový záběr a větší kvalitu (pokud to nepokazí samotný překlad).

No, a abych se oné nerozhodnosti vyhnul, nechal jsem se inspirovat nápadem Mishy. Misha totiž přišla s tím, že v rámci všeobecného přehledu současné anglicky psané literatury, kterou se profesně zabývá, si přečte všechny knížky, které kdy byly nominovány na Man Booker prize (tomu říkám skok o tyči :).

Já si teda tu laťku nastavím trošku níže a budu skákat na jiném stadionu, ale beru to jako super nápad. Vždy když jsem četl nějakou knížku, která se pyšnila tím či oním oceněním, mávl jsem nad tím rukou - četl jsem jí většinou na doporučení a zmiňované ocenění jsem bral čistě jako reklamní tahák. Mně přece nebude nějaké ocenění říkat, co mám číst a co ne ;) Když si však zpětně promítnu ony knížky, snad všechny stály za přečtení.

A z jakých ocenění jsem vybíral?

Jako fanoušek sci-fi a fantasy a ne až takový profík v angličtině (vážnější kousky si přeci jenom nechám na později či na český překlad ;), jsem se zprvu rozhodl pro Hugo Awards. To však platilo jen do té doby, dokud jsem nenarazil na stránku se seznamem knížek (románů, novel, či co je správný výraz), které dostaly jak cenu Hugo, tak cenu Nebula.

Tak a to je teď můj knižní cíl - mít přečteno všech 19 knih, které jsou na onom seznamu. A jelikož jich pár mám přečteno již z dřívějška (Dune, Rendezvous with Rama, Gateway, The Fountains of Paradise, Neuromancer, Ender's Game, Speaker for the Dead, American Gods), neměla by to být zas taková fuška. A hlavně se na to už moc těším.

Btw: to je docela dobrý tip pro knihkupectví ;)

No, a aby to nebylo pouze a jenom o knížkách, na závěr bych si dovolil odskočit ke kinematografii, čímž bych se pro dnešek rozloučil ;).

Na co se v poslední době těším do kina

Vše se nese v duchu sci-fi, fantasy a akce, pokud však někdo máte k doporučení nějaký vážnější kousek, tak sem s ním ;)


Theme port sponsored by Duplika Hosting.
Domů Back To Top