Záhadná sádrová plastika

Relaxujeme, odpočíváme, nasáváme místní přízvuk a poznáváme místní zvyklosti. Ve volném čase rozesíláme naše životopisy a píšeme firmám, jak jsme úžasní a jedineční ;). Sem tam si uděláme poznámku, co nás zaujalo a o co se musíme podělit na blogu. Nejsou to zatím žádné hlubokomyslné postřehy, ale na ty máme času dost.

Poslední dobou mě iritují tradiční irské řadové domky v oblasti, kudy jezdíme autobusem do centra – a nejsem v tom sám, Misha by o tom mohla vést dlouhé akademické debaty ;) Bohužel zatím nemám žádnou dobrou fotku, ale pracuji na tom. Průčelí domu se sestává ze dveří a jednoho okna v přízemí a dalšího okna v prvním patře (okna jsou většinou nad sebou). Jedná se o maličké domečky 2+1 s maličkou předzahrádkou na které je většinou cestička ke vchodu a místo pro auto či pokus o záhonek. Za baráčkem je přibližně stejně velká zahrádka, na které je kůlna a trávník. Jedná se nejspíš o nejlevnější typ domku, který v rámci Dublinu můžete koupit.

Bydlí v nich lidé, kteří se zmohli na vlastní dům a je vidět, že jsou za to rádi. A tak se snaží o ten svůj „hrad“ pečovat a někteří z nich, v rámci řadové zástavby, nějakým způsobem vybočit. Bohužel tím mnohdy překračují „hranice“ vkusu (o tom by mohla vyprávět Misha :). Na jednu stranu se není čemu divit, protože mají příliš malý prostor k seberealizaci.

Tak to by bylo vše k preview prostředí a teď se konečně můžu pustit do jednoho detailu, který mě irituje a za kterým vidím velké spiknutí ;)

Mnoho domů má v oknech nějakou výzdobu (plastika, květiny, hračky). A to tak, že v horním i spodním okně je k vidění to samé. Mno a v relativně hodně domech mají jako výzdobu sádrovou plastiku ženy, která sedí na zemi s pokrčenýma nohama a rukou opřenou o zem. Nejdřív jsem si myslel, že se jedná o oblíbenou historickou postavu spojenou s irskou identitou. Avšak po důkladném a bezvýsledném pátráni na internetu, si pomalu začínám říkat, že na Mishině teorii o levném sádrovém kýči něco bude. Přesto mě nejde do hlavy, jak někdo může v oknech vystavovat na odiv kýč (který bych přirovnal k sádrovému trpaslíku), který má i soused či obsoused (zbožňuji nová slovíčka :). Všude je to ta stejná bílá sádrová plastika, žádné inovace, žádné barvy. Kdyby to bylo jen v jednom okně, tak si toho nejspíš ani nevšimnu, ale když (to přeženu) to mají ve všech oknech, připadá mi to, jako by tím chtěli světu něco říct.

Asi budu muset jednoho dne zazvonit u takového domku a zeptat se jich „What is the Answer to Life, the Universe, and this kitsch sculpture of woman?“ nebo „Should I join your cult of the Woman sculpture?“ ;)

Misha má samozřejmě mnohem víc „politically correct“ verzi: „I beg you pardon, but I'm highly interested in where have you got this rare and unique antique sculpture? It must have been worth a fortune.“ ;)

Ale dost už bylo řečí ohledně řadové zástavby ;) Dejme taky prostor k dalším akademickým zamyšlením. O čem byste rádi slyšeli? Máme na výběr ze čtyř velice zajímavých oblastí:

  • Indové a život s nimi
  • Slované v Irsku
  • Politika a politické debaty v pekárně
  • Hledání práce
PřílohaVelikost
Domky poprvé167.49 KB
Domky podruhé145 KB

Jojo, tehle zastave jsme v Londyne rikali "kotce". Stavi se to z polotovaru a je to vazne nevkus. Takovej panelak nalezato :-).

Jeden kotec jako druhej, az byl takhle na vecir obcas problem trefit domu :-).

Jinak vetsina Indu, co jsem poznal (cca 3), byli nesmirne pohodovi lide. Oni hold meli kulturu a civilizaci, kdyz jsme my, nebo i Irove, jeste lovili divocaky pazourkama :-).

Tak jsem se zas po delší pauze (dovča a tak podobně) mrkla, co je u vás nového a nedá mi nezareagovat (oj, 2 zápory, jak umné!) na tu sádrovou plastiku. Jak jsem to tak četla, napadlo mě, že se to dost podobá našim totáčovým vlaječkám. Jak na 1. máje nevisely v oknech příslušné vlaječky, měl člověk potíže. Všechny byly stejných tvarů, stejných barev (jen velikostí se mohly trošku lišit) a měli je v fakt všichni. Naše zahrada je již také ozdobena sádrovým uměním, které nám přivezli naše děti z dovolené s drahou babčou Dášou. Jedná se o obřího šneka vynalézavě zvaného Šnek. Jeho existenci velmi nelibě nesl (zpočátku) Guláš - inteligentní to psík. Štěkal, vrčel, hrbil se, lstivě se k nebohému Šnekovi plížil, prováděl složité úskoky - ovšem Šnek nehnul ni brvou (má-li nějakou). Obávám se, že dojde k velké potupě: zvednutá a nožička a - fuj, Šnek nebude vonět!!
P.S. Jestli to budete přehánět s angličtinou, tak na vás vyrukuju a ruštinou, to budete vidět! Copak já pak vím, o čem je debata?! Ich spreche deutsch ein klein wenig nur... Ich bin in die Konwersationssprache unbewandert. Uff, 25 let jsem NJ neviděla, co jsem mohla, jsem z hlavy vytrousila. Tak sorry, Irčani moji! Jo a k těm tématům - napište postupně o všem, děsně nás to všechno zajímá!!!

K sádrovému umění samozřejmě gratuluju ;) I když mě trošku překvapilo, že si "děti" z dovolené nepřivezli něco živého - babča zklamala ;)

Ad P.S.: Ok, pokusím se o "překlad" - speciálně pro tebe ;)

Asi budu muset jednoho dne zazvonit u takového domku a zeptat se jich „Prosím vás, jaká je odpověd na smysl života, vesmíru a této kýčovité ženské plastiky?“ (narážka na Stopařova průvodce po Galaxii - red.) nebo „Mohl bych se připojit k vaší tajné sektě Ženské plastiky?“ ;)

Misha má samozřejmě mnohem víc „politically correct“ verzi: „Prosím za odpuštění, ale velice by mě zajímalo, kde jste sehnala tuto vzácnou a jedinečnou starožitnou plastiku? Musela stát určitě celé jmění.“ ;)

... pockejte si na Vanoce :o) To teprv uvidite veci :o)
Jinak vam moc drzim palce a se zaujetim sleduju vas dalsi osud :o) Pokud jde o nabizena temata - hlasuju taktez pro politiku v pekarne :o)
Misa

Tak to se moc tesim ;)

...politiku :-)
ale těším se na cokoli.

Ahoj Miso a Gorthe :)
Diky za vytvoreni tohoto blogu, je bezva vedet, jak se vam dari ... a videt vas vsechny i na fotkach. Clovek o vas vi vic, nez kdyz jste byli v Praze ;) Dekuji za foto dublinskeho pristavu ... dalsi moje oblibene jsou: trol?! v zahrade a smejici se malej Kucni :)
Drzim palce pri hledani prace a vubec, at se dari a jste spokojeni.
Vladka

PS: tak tu pani za oknem vyfot
PS2: vsechny temata zni zajimave, tak to vemte postupne od shora dolu nebo naopak
PS3: prsi ....

Rikame Ahoj,

jo, to mas pravdu, v Praze jsme to pekne flakali. To by clovek nerekl, ze ke zlepseni kvality informacniho toku je potreba vycestovat do zahranici ;) A jak valcis ty v Praze?

Jsme radi, ze se fotky libi. Troll?! je super. Pokud mas nejake specialni prani ohledne fotek pristavu, staci rict ;)

Ad PS: snazim se o to, ale bud si zapomenu fotak, nebo jede ridic moc rychle. To bys neverila, jak je slozite vyfotit pani za oknem ;)


Theme port sponsored by Duplika Hosting.
Domů Back To Top