Indické okénko... aneb jak se nám žije s Indy

Někteří z vás vědí o zapeklitostech našeho života s Indy víc a jelikož si nenecháváme nic jen pro sebe, tak se s vámi ostatními o ty zážitky také hezky podělíme.

Kde začít? Mno, původně jsme si mysleli, že s námi bude bydlet jen jeden člověk. Toho si Tomáš chtěl zotročit, aby nám vyvařoval všelijaké indické specialitky. Byli jsme ovšem vyvedeni z omylu. Ukázalo se totiž, že s námi bude žít indický manželský pár. Náš kamarád to zhodnotil slovy: "Jsem zvědavej, kdo se bude stěhovat dřív. Jestli vy a nebo Indové." Mnozí nás totiž varovali, že bydlet s Indy není žádná legrace...

A jaké jsou doposud naše pocity? Opravdu je to naprosto odlišná kultura. To jsme ale věděli předem. I když už jsou zvyklí na život v evropské zemi, není to pro ně asi jednoduché (a pro nás občas také ne). Tak třeba jejich manželství: předem domluvené rodiči. Vůbec se neznali, ale zdáli se být dobrými partiemi, tak slovo dalo slovo. Hned po svatbě si Navdeep odvezl manželku s sebou do Irska (to musel být šok). Nevím, jak moc jim to funguje, ale minulý týden zapomněl na její narozeniny a to byl průšvih. Kam se na ně hrabe tzv. Italská domácnost. Nav musel zavolat do práce, předstírat nemoc, aby mohl Rash vzít nakupovat.

Že by se nějak snažili udržovat svoje zvyky, to bych ani neřekla. V Indii nejedí maso, ale tady si s chutí dají. Když se náhodou Rashmin maminka zeptá, zda nepozřela maso, odpoví: "Ani náhodou". Pche, mají ho na talíři každý den, někdy i dvakrát.

Jídlo je asi to, co nás na nich zajímá nejvíc (ano, jsme dosti povrchní). Připadáme si jako Alenka v říši divů. Snad pochytíme něco z jejich kulinářského umění, ať se s vámi pak můžeme podělit. Oni se ale moc dělit nechtějí. Většinou toho navaří horu, ale pak ji také sami zdlábnou. Samy vůně úplně stačí, aby vás dohnaly k šílenství. Váš žaludek ihned zapomene, že jste do něj před necelou 1/2h něco nacpali... Jsou to učiněná muka. Kdyby u toho aspoň tak nemlaskali. Musí se ale nechat, že jsme díky nim poznali prapodivná jídla, o kterých se nám ani nezdálo.
Znáte někdo "jack fruit"? Česky jsme to našli jako žakii, ale nejsme si tím moc jistí. Doporučuju vyhledat na netu. Je to ovoce, roste ve východní Asii, ale tady se dá koupit mražené. Nebo "pickles". To je všeobecně cokoliv nakládaného. My poznali indické pickles. V jedné kouzelné plechovce dostanete nakládanou limetu, mango a zelené chilli. Na takové pamlsky jim chodíme potají (i když nám nabízeli). Dali jsme si na talířek kousek limetky... když jsem to strčila do pusy, tak mi vyhrkly slzy, jak to pálilo. Tomáš byl o dost statečnější a spořádal kousky dva, i když je musel zajíst chlebem. Jaké pak bylo druhý den naše zděšení, když jsme je viděli, jak se tím cpou a vůbec nic jim to nic nedělá. Došli jsme k zásadnímu poznatku: "Ano, indické jídlo je opravdu velmi, veeeelmi pálivé."

S jídlem souvisí i jeho příprava. Naše kuchyně není příliš dobře vybavená, ale stačí to. Součástí výbavy je i malá sada nožů. Donedávna sada velmi tupých nožů. Sehnat v Irsku brousek není jen tak. Přišli jsme do specializovaného obchodu a zeptali se, zda prodávají i brousky. Pán na nás chvíli koukal, pak se začal děsně smát... a pak řekl ať si koupíme nové nože. Naštěstí si náš kamarád Kucni nechal z Čech jeden brousek poslat. Tomáš se chopil nelehkého úkolu a naše nože nulové kvality nabrousil (a pak odklidil kilo kovových špon). Indům jsme vítězoslavně oznámili, že teď už vaření bude legrace... Hned druhý den nám Rash řekla, že nože jsou moc ostré. Den na to, nám to opakovala pořád dokola. No, a aby nám to opravdu došlo, tak se třetí den řízla. Řvala jako "kráva", že vykrvácí, snad i čekala, že se jí Tom omluví. Spravil to kousek náplasti. Jen Navdeep má strach, že jim nedají vízum, protože jsou na to potřeba i otisky prstů a ona má teď jedno břísko miniaturně nařízlé.

Ahoj Miso a Tome,
zdravime z uprseneho Jablonce! Mrzi me, ze jsme nebyli na rozlucce, tou dobou jsme byli dovolene v Chorvatsku, tak alespon procitam blog jak se mate a tak... :) Ja mam konecne po statnicich, tak si uzivam volna, pocasi jsem objednavala lepsi, ale asi zrovna nemaji skladem. Pozdravujte Kucniho a malyho Kucniho a at se dari!
Sissina

Ahoj Sissy,

díky za pozdrav, doufám, že se dovolená podařila - nemáte někde fotky? Z rozlučky si nic nedělejte, byla pěkně náročná - spousty jídla ;) Skoro každého ta kopa jídla utlumila ;) I když bylo pár tvrďáků, kteří to táhli až do rozbřesku ;)

Ke státnicím gratulujeme, určitě to byla pořádná fuška.
Doufám, že to užívání volna neflákáš ;)

Zdravime celou rodinu,
GorTh a Misha


Theme port sponsored by Duplika Hosting.
Domů Back To Top