Tak nám přivezli nový most z Holandska ;)

Počátkem tohoto týdne dorazil do Dublinu nový most až z Holandska. Přivezli ho po moři pomocí tažné lodě RT Magic. Most je pojmenován po známem irském dramatikovy S. Beckettovi "Samuel Beckett Bridge", o kterém by vám mohla Misha vyprávět hodiny a hodiny, ale nejsem si moc jist tím, zda by to bylo veselé vyprávění ;)

Most je čtyřproudový se stezkami pro cyklisty a chodce a je schopný se otočit o 90 stupňů, aby umožnil vodní dopravu po řece. Design navrhl Santiago Calatrava a je to již jeho druhý most v Dublinu; první se jmenuje "James Joyce Bridge" :).

Převoz takového mostu není až tak složité, jak by se mohlo zdát. Jakmile se dostane na otevřené moře, není prý třeba se ničeho bát díky nízkému těžišti. Horší to je se zakotvením a přesunem na správné místo.

Jelikož umístění nového mostu není hned u ústí řeky, ale má být až jako druhý, bylo třeba ho opatrně umístit za první most. První most je zvedací a šířka otevřené propusti je užší o pár metrů než širší část nového mostu. Muselo se tedy čekat na příliv a během přesunu ještě navíc širší část nového mostu trošku nadzvednout tak, aby se přečuhující část mohla přesunout nad prvním mostem. Z důvodu špatného počasí byly první dva pokusy odvolány (oba načasované zhruba na druhou hodinu ráno), povedlo se až napotřetí během poledne třetího dne.

Na firemním intranetu je pár fotek ze samotného přesunu, tak mám zítra v plánu jednu či dvě fotky ještě pod tento článek připojit (zatím jsem si vypůjčil pár fotek z flickeru :). Tak a to by pro dnešek stačilo ;)

PřílohaVelikost
RT Magic a most na moři45.21 KB
Most čeká na přesun120.79 KB
Úspěšný přesun #194.89 KB
Úspěšný přesun #2114.3 KB

Theme port sponsored by Duplika Hosting.
Domů Back To Top